imposibilitatea folosirii aplicatiei Acrobat Reader (inteligent)

Creat de dcorneliu, 30 Ianuarie, 2023, 12:06:06

« precedentul - următorul »

dcorneliu

Buna ziua, In procesul de trimitere a declaratiilor la ANAF, adminii au limitat utilizarea stricta a fisierelor prin folosirea software.ului proprietar Acrobat Reader DC. Acesta permite editarea asistata cu verificare a modului de completare a campurilor, stabileste si transmite automat erori de completare. Utilizarea aplicatiei Acrobat Reader utilizabila pe Linux Mint (prin wine sau Playonlinux) insa imi da erori,ferestrele aplicatiei nu au textul vizibil, blocheaza totul fiind necesar un hard reset, deschiderea fisierelor pdf se face cu dificultate, uneori blocand sistemul. Nu am incercat Virtualbox. Poate cineva sa-mi spuna de ce nu pot folosi Acorbat Reader prin Wine/Playonlinux ? Foloseste cineva Virtual Box si functioneaza bine Acrobat Reader.ul ? Mentionez ca nici o aplicatie Linux Mint nu poate produce fisiere pdf in formatul inteligent cerut de Anaf. Orice sugestie/idee este binevenita.

System: Kernel: 5.4.0-137-generic x86_64 bits
Distro: Linux Mint 20.3 Una base: Ubuntu 20.04 focal
Acer Aspire A515-44 v: V1.11
CPU:Quad Core model: AMD Ryzen 3 4300U with Radeon Graphics bits: 64 type: MCP
Graphics:  Device-1: AMD Renoir

alex_3se

Salut @dcorneliu

Incearca si solutia asta:
cauta in Software Manager programul Master PDF Editor
Screenshot_2023-02-07.png
Screenshot_2023-02-07.png
Instaleaza-l si vezi daca iti este util

Daca nici Master PDF Editor nu e functional, solutia mea este sa instalezi Windows 10 Trial in Virtal Box si sa folosesti Acrobat Reader DC.

dcorneliu

Salut si multumesc de raspuns @alex_3se
Nu merge cu Master PDF Editor, a fost una din primele variante - sa incerc toate editoarele de pdf.uri. Nu pricep de ce anaf.ul a adoptat solutia asta cand inainte completai direct pe interfata web si la final salvai in pdf pe care il vedeau si ei in sistem si tu il primeai in email.
Se pare ca virtual box este solutia, nu am mai lucrat cu VB, sper sa ma descurc.
Mi s-a mai sugerat si cu un USB windows. 

Danut Hintariu

Salut. Merita inercata instalarea Adobe Acrobat Reader. Personal nu am incercat aceasta solutie dar poate fi cea castigatoare.

Descarca pachetul Acrobat Reader DEB. O poti face cu ajutorul comenzii wget.

wget ftp://ftp.adobe.com/pub/adobe/reader/unix/9.x/9.5.5/enu/AdbeRdr9.5.5-1_i386linux_enu.deb -O adobe.deb
Aceasta descarcă un fisier numit adobe.deb, pachetul care trebuie instalat.

Adaugare suport pentru arhitectura i386.

sudo dpkg --add-architecture i386
sudo apt update

Intalare pachete aferente.

sudo apt install libxml2:i386 libcanberra-gtk-module:i386 gtk2-engines-murrine:i386 libatk-adaptor:i386
Instalare Adobe Acrobat Reader.

sudo apt install ./adobe.deb
Ruleaza Adobe Acrobat Reader din meniul principal sau executând in terminal.

acroread
Urmareste pasii de pe ecran si ar trebui sa mearga.

Pentru dezinstalare ruleaza

sudo apt autoremove acroread

alex_3se

@dcorneliu incearca solutia colegului Danut si vezi daca pachetul Acrobat Reader este compatibil cu Linux Mint.
Foarte ciudat ca la tine nu functioneaza Master PDF Editor.
Eu nu am probleme cu el pe Linux Mint 21.

Daca nici ce a zis colegul mai sus nu merge, solutia cea mai potrivita in cazul tau este Virtualbox + windows.
Nu ai de ce sa te se sperii de Virtualbox.
Vezi pe youtube cum se foloseste ! E foarte intuitiv.

Dar trebuie sa ai un calculator performant ca sa nu ti se blocheze computerul ca cere multe resurse un al doilea PC virtual.

dcorneliu

Salut si multumiri @Danut Hintariu. Incercasem si anterior cu Adobe Acrobat reader pt Linux, dar am zis sa mai incerc odata. Totul decurge normal (instalare), dar la deschiderea fisierului nu ma lasa sa completez spatiile. La a doua incercare de a deschide un fisiere anaf s-a blocat si a trebuit sa ies cu hard reset/restart.

@alex_3se Master PDF Editor functioneaza bine pe orice alt pdf, dar pe fisierele anaf nu ma lasa sa completez spatiile.Laptipul este Acer Aspire A515-44 v: V1.11, CPU:Quad Core model: AMD Ryzen 3 4300U with Radeon Graphics bits: 64 type: MCP, Graphics:  Device-1: AMD Renoir

O sa incerc VirtualBox. Multumesc.

alex_3se

Procesoru este cat de cat bun pentru Virtualbox, dar cei 8GB Ram sunt la limita.
Sunt sanse mari sa se blocheze masina virtuala cand o sa lansezi al doilea PC virtual cu windows 10.

Daca iti va rula foarte greu masina virtuala si nu reusesti sa completezi declaratia, ma gandesc ca poate exista posibilitatea sa completezi acel PDF online si apoi sa il downloadezi in format compatibil cu Windows si apoi sa il scoti la imprimnta ori sa il trimiti prin e-mail
https://www.google.ro/search?q=modificare+pdf+online&hl=ro&source=hp&ei=0ObsY6GFBJCOxc8P7u-OkAw&iflsig=AK50M_UAAAAAY-z04NGvcSH7E5uvtbVJKOCpfnjXJayh&oq=modificare+pdv+o&gs_lcp=Cgdnd3Mtd2l6EAMYADIHCAAQDRCABDIHCAAQDRCABDIHCAAQDRCABDIHCAAQDRCABDIHCAAQDRCABDIHCAAQDRCABDIJCAAQHhANEPEEMgkIABAWEB4Q8QQyCQgAEBYQHhDxBDIJCAAQFhAeEPEEOgsIABCABBCxAxCDAToRCC4QgAQQsQMQgwEQxwEQ0QM6BQgAEIAEOhEILhCDARDHARCxAxDRAxCABDoICAAQgAQQsQM6DgguEIAEELEDEIMBENQCOggILhCABBCxAzoICAAQsQMQgwE6DQgAEA0QgAQQsQMQgwFQAFixGmDzJmgAcAB4AIABqQKIAbQKkgEGMTUuMC4xmAEAoAEB&sclient=gws-wiz

Este gratis.
Dar pe unele site-uri ai limita la gratuitate apoi iti  cere sa iti faci cont.