SSD overprovisioning pe Linux Mint

Creat de SQ, 27 Ianuarie, 2024, 17:23:09

« precedentul - următorul »

SQ

Salut1
Am un SSD sistem de 1 TB GPT, sunt curios cum fac overprovisioning la el de 12% din capacitate.
Pentru Windows am Samsung Magician, dar pe Linux nu am asa ceva.
Cum se procedeaza?
Las nepartitionat 12% din SSD si automat face overprovisioning cu el?
Multumesc!

Danut Hintariu

Overprovisioning pe un SSD se realizează prin rezervarea unei părți din capacitatea totală a SSD-ului pentru uz intern al controlerului SSD-ului, îmbunătățind astfel performanța și durabilitatea acestuia.

Pe Linux, poți realiza overprovisioning prin alocarea spațiului nepartitionat pe SSD. Iată cum poți proceda:


    1. Identifică SSD-ul: Folosește comanda lsblk sau fdisk -l pentru a identifica numele dispozitivului tău SSD, de exemplu sda, sdb, etc.

    2. Creează partiția: Poți utiliza unelte precum fdisk, parted sau gparted pentru a crea o partiție nepartitionată la sfârșitul SSD-ului, alocând aproximativ 12% din spațiul total. Poți folosi întreaga capacitate a SSD-ului minus 12% pentru partițiile tale, iar restul spațiului rămâne nepartitionat.

    3. Setează overprovisioning: SSD-ul va folosi automat spațiul nepartitionat pentru overprovisioning. Nu este nevoie de alte configurări speciale pentru a-l activa.

    4. Verifică configurarea: După ce ai creat partiția nepartitionată, poți verifica spațiul overprovisionat folosind comenzi precum lsblk, fdisk -l sau df -h.

    5. Optimizare suplimentară (opțional): Poți folosi unelte precum fstrim pentru a trimite comenzi TRIM către SSD, ajutând la menținerea performanței SSD-ului.


Asigură-te că ai o copie de rezervă a datelor tale înainte de a face modificări de partiționare pe SSD. De asemenea, este posibil ca anumite SSD-uri să aibă funcții specifice de overprovisioning sau unelte de management al acestuia furnizate de producător, așa că ar fi bine să verifici documentația specifică a SSD-ului tău pentru recomandări și funcționalități suplimentare.


SQ

#2
Adica linux mint nu stie sa foloseasca functia TRIM automat?
Nu stiu cum se foloseste fstrim, o sa caut pe Google.

vortex59

"A scientist is someone whose curiosity survives education's assaults on it".  Sir Hermann Bondi