Cum pot instala kernel 6.6.14 pe Linux Mint 21.3?

Creat de SQ, 30 Ianuarie, 2024, 19:24:29

« precedentul - următorul »

SQ

Salut!
Cum pot instala kernel 6.6.14 LTS pe Linux Mint 21.3 Cinnamon?
Kernel-ul 6.5 nu mai are suport, este EOL.
Se poate cumva face trecerea manual la kernel 6.6.14?
Multumesc!

Danut Hintariu

Salut,
Nu știu să îti spun sigur dar poți încerca cu Managerul de actualizare din meniul de sistem.

1. Fă clic pe ,,View" și apoi selectează ,,Linux Kernels" pentru a vedea versiunile disponibile de kernel.

2. Verifică dacă versiunea kernel-ului 6.6.14 este listată. Dacă este, îl poți selecta pentru instalare.

3. Faci clic pe ,,Instalare" pentru a aplica modificările.

Sper sa îți fie de folos. Aceasta ar fi și cea mai sigură cale de intalare.

SQ

@Danut Hintariu, din pacate in lista kernel-uri disponibile, este doar 6.5.
Poate adauga in curand pe 6.6, ca este LTS, spre deosebire de 6.5.
Multumesc pentru sugestii!

vortex59

@SQ: caută pe forumul linuxmint.com kernel 6.6 on mint xx.y adică pentru ce vrei tu. Sau pe ubuntu care e distribuția  "mamă" sau "tată"  ;) (acuma e greu de definit)/ Poate găsești ceva util. Eu am căutat kernel 6.6 și mai mult pentru sistemul audio pe un laptop (cu cinnamon) cu AMD Ryzen 7 580x și placă video Radeon. Nu prea merge. Kernel 6.5 cum am mai postat, dă ecran negru, probleme, etc. Alte distribuții testate cu kernel >= 6.X nu au fost OK pentru ce am căutat eu (audio). Pe cele două desktop-uri și un laptop am rămas la kernel 5.15 LTS, audio e rezolvat cu un dispozitiv bluetooth și în rest nu îmi pasă - adică nu mai îmi bat capul probabil pâna pe la kernel 6.8 sau 9 :) .
"A scientist is someone whose curiosity survives education's assaults on it".  Sir Hermann Bondi

vortex59

Pentru informare: laptop-ul ASUS_Zenbook_UM3402YA bazat pe AMD+Radeon graphics Ryzen 5825U, 16 GB ram, SSD 1 TB (dual boot cu win 11) are difuzoarele funcționale după instalarea kernel-ului 6.8.0 conform https://tipsonunix.com/2024/03/15/how-to-download-and-install-linux-kernel-6-8-on-ubuntu-22-04-linux-mint-21/. Înainte functionau pe linux doar căștile audio.
"A scientist is someone whose curiosity survives education's assaults on it".  Sir Hermann Bondi